Moja droga zawodowa rozpoczęła się właściwie już w 1996r. podczas rocznej pracy (wolontariat) w Przedszkolu Integracyjnym w Kwidzynie. Tam po raz pierwszy miałam styczność z różnego rodzaju problematyką dzieci, młodzieży o zróżnicowanym stopniu niepełnosprawności i ich rodzin, oraz z bogatą ofertą terapeutyczną.
W 1998r. ukończyłam Studium Medyczne w Poznaniu i zdobyłam tytuł terapeuty zajęciowego.
W 2002r. ukończyłam pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą na Uniwersytecie im. A. Mickiwicza w Poznaniu. Natomiast w 2007r. studia podyplomowe na na WSNHiDZ. w Poznaniu - kierunek terapia pedagogiczna.
Ukończyłam również Kurs Podstawowy i Zaawansowany Psychoterapii systemowej przy Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Uzyskałam Certyfikat Psychoterapeuty i Doradcy Systemowego 123/2018 przy WTTS w Poznaniu. Swoją pracę terapeutyczną poddaję cyklicznej superwizji przy w/w szkole.
Moją drogę zawodową na długie lata związałam z pracą w Domu Dziecka w Kórniku-Bninie.
W tym samym czasie zdobywałam dodatkowe doświadczenie pracując jako pedagog w Szkole Podstawowej w Bninie. Praca w Domu Dziecka była dla mnie jednym z najważniejszych doświadczeń zawodowych, które niewątpliwie miały wpływ również na moje życie osobiste. Różnorodność przeżyć, relacji z dziećmi, współpracownikami, rodzinami dzieci, ukształtowały mnie i wytyczyły moją drogę rozwoju na długi czas.
Z dziećmi i młodzieżą pracowałam indywidualnie, prowadząc np. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, artterapeutyczne, stosując metodę W.Scherborne"a, metodę Dobrego Startu, elementy terapii zajęciowej, oraz grupowo , prowadząc m.in. warsztaty, grupy wsparcia, zajęcia socjoterapeutyczne, profilaktyczne.
Jednym z najważniejszych doświadczeń była współpraca z rodzinami biologicznymi dzieci, kandydatami na rodziny zastępcze, adopcyjne, z rodzinami zaprzyjaźnionymi. Pomagałam im tworząc grupy wsparcia, organizując warsztaty, wizyty domowe, prowadząc poradnictwo pedagogiczne.
To udział w tworzeniu, ale też odbudowywaniu kontaktów, więzi pomiędzy dziećmi, a ich opiekunami, pozwolił mi poznać sens i bogactwo pracy systemowej. Poprzez tę współpracę miałam wyjątkową możliwość uczestniczenia w nawiązywaniu się nowych relacji, jak też odzyskiwania "straconych" bliskich,godzenia się z przeszłością i tworzeniu się nowej przyszłości. Dlatego też współpraca z rodzinami zastępczymi, adopcyjnymi była dla mnie zawsze źródłem nadziei, radości, inspiracji.
Konieczność bycia elastycznym, otwartym na nowe doświadczenia, nierzadko nieprzewidywalność takiej pracy, powodowała potrzebę pogłębiania wiedzy i umiejętności na różnego typu szkoleniach i kursach. Wiedza, poznawane metody i techniki, pomagały mi w bardziej skutecznym rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży.
Certyfikat Psychoterapeuty i Doradcy Systemowego 123/2018 uzyskany przy Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu,
Kurs Zaawansowany z zakresu psychoterapii systemowej indywidualnej, par, rodzinnej i grupowej 176 godz.- 2016r WTTS Poznań,
Kurs Podstawowy psychoterapii systemowej indywidualnej i rodzin 140 godz. - 2012r. - WTTS Poznań,
Warsztat " Systemowa terapia dzieci i młodzieży" - 120 godzin szkoleniowych (WTTS Poznań),
"Ericksonowska terapia małżeństw i par" 2015r. 68 godzin, Polski Instytut Ericksonowski,
"Zanim dorosnę - diagnoza i podstawy terapii zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży" Polski Instytut Ericksonowski 2016r.,
"Historie mojego życia" - cykl doświadczeń własnych,
"Świat moich uczuć"- cykl doświadczeń własnych,
"spadek-praca z genogramem"- cykl doświadczeń własnych,
Trening interpersonalny,
Przemoc seksualna wobec dzieci - seminarium,
Opieka nad dzieckiem i rodziną - szkolenie,
Specjalistyczne szkolenie w zakresie komunikacji i mediacji,
Praca z dziećmi dyslektycznymi metodą P.Dennisona (metoda kinezjologii edukacyjnej,
Współczesne metody pracy z przemocą i agresją - szkolenie,
Techniki pracy z trudnymi dziećmi i młodzieżą - szkolenie,
Budowanie lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną - szkolenie,
ADHD rozpoznanie i co dalej? - konferencja,
Przeciwdziałanie problemom agresji i przemocy w środowisku rówieśniczym i szkolnym - szkolenie,
Uzależnienia znakiem czasu - kurs,
Współorganizowanie konferencji "FAS poznać i zrozumieć",
Telefon |
+48 691 764 324 |
|
romachytrowska@wp.pl |
Adres |
ul. Szosa Benicka 37 63-700 Krotoszyn |